Macstorm Infinity 2 Extreme OC
kontra nowy Mac Pro
czyli
piszemy jak jest bez cenzury
|
MacStorm Infinity 2 Extreme Overclocking |
Nowy Mac Pro - late 2013 3,0 GHz - 8 rdzeniowy (ceny apple store styczeń 2014) |
|
| Procesor | Intel Core i7-4930K IVY Bridge
E 3. 4 GHz 6 rdzeni fizycznych , 12 wątków |
Intel Intel Xeon E5 1680 v.2 3,5 GHz
8 rdzeni, 16 wątków |
| Pamięć | 32
GB 1600 MHz DDR3 Patriot
|
32 GB 1866 DDR3 ECC |
| Zasilacz |
Thermaltake 850 W modularny.
|
450 W Apple |
Karta graficzna |
NVidia GeForce GTX 680
4 GB DDR5
|
Dwa procesory graficzne AMD FirePro
D500, każdy z 3 GB pamięci VRAM GDDR5
|
Dyski twarde |
dysk systemowy SSD OCZ
VECTOR 256 GB
dyski na dane Seagate Barracuda 3000GB 7200 Seagate Barracuda 3000GB 7200 |
dysk systemowy flash 256 GB
na magistrali PCIe dyski na dane 2 X SATA 3000GB 7200 rpm - zewnętrzne WD My Book 6 GB Thunderbolt |
| nagrywarka |
Pioneer BLU-RAY
12x BDR
|
Napęd Super Drive USB |
Obudowa |
![]() Obudowa : Obudowa HighEnd ATX Silverstone Raven RV04 napędy 5.25 x 4, dyski 3.5 x 7 waga 10 kg Materiał - stal kolor obudowy czarny Kliknij na aby zobaczyć więcej |
![]() Obudowa Apple . |
| System Chłodzenia | Dwa
wentylatory air penetrator 18 cm w obudowie , jeden 14 cm na
górze głośność<20 dB. Na Procesorze Thermalright Macho
120
|
Jedna
"Turbina" firmy NIdec
głośność od 12 do 44 dB |
| Złącza wejścia/wyjścia | USB 3.0/2.0,
Fire Wire 1394 , 2x DVI, HDMI , DisplayPort ,
ESATA , WiFi , ETHERNET 1Gb, wbudowany czytnik kart
pamięci, BlueTooth, 2x ESATA 6 x port SATA 6Gb/s, 4 x port SATA
3Gb/s
|
USB 3.0 , mini
Display, 6xThunderbolt , RJ45 , WiFi, BlueTooth , 4xUSB3.0
, wyjście na słuchawki
|
| Dodatki | ||
| Gwarancja | Dwa lata na cały komputer | Jeden
rok na cały komputer Opcjonalnie do 3 lat - AppleCare dopłata 799 zł |
| Zabezpieczenia | Kopia
systemu zrobiona specjalnym programem do odzysku w 10 minut . |
Time Machine
opcjonalnie może być zrobiona kopia przez klienta
|
| Pomoc techniczna | online lub na miejscu w serwisie 6 miesięcy | 3 miesiące |
| Osiągi
Geekbench : 33396 |
Osiągi
Geekbench : 25338 |
|
| wersja
pokazowa Infinity 2 Extreme OC |
Cena: 28278 zł |
Mamy już nowego Maca Pro i wiemy
dostatecznie dużo aby pokusić się o nowe porównanie. Ostatni
nasz "test"
z 6 grudnia już archiwalny bazował na informacjach troche
nieoficjalnych . Aczkolwiek wszystko o czym pisałem w 95% jest nadal
aktualne. Doszły natomiast nowe informacje odnośnie zastosowanych
procesorów, kart graficznych osiąganej temperatury i akustyki
nowej maszyny. I o tym będzie pare słów.
Procesor
Apple jak było wiadomo zdecydował się na procesory Xeon E5-16XX v.2 aczkolwiek z wyjątkiem Xeona 12 rdzeniowego są one w wersji do pracy jednoprocesorowej . Pozwoliło to firmie zaoszczędzić sporo kasy ponieważ Xeony 4 i 6 rdzeniowe mają podobne ceny jak zwykłe Intele serii i7. Oczywiście dla klienta nic z tych oszczędności nie wynika bo ceny są jakie są )
W naszym porównaniu zdecydowałem się na procesor XEON E5-1680 8 rdzeniowy który jest niestety 3 razy droższy od Intela i7-4930K. Dlaczego akurat ten ? Odpowiedź jest prosta - osiągi . Niższe od i7-4930K aczkolwiek jeszcze porównywalne. Xeon 6 rdzeniowy osiąga Geekbench rzędu 20000 więc dramatycznie niższy o wersji 4 rdzeniowej nawet nie warto wspominać.
Z kolei najmocniejszy Xeon 12 rdzeniowy jest w testach minimalnie wolniejszy od Intela i7-4930K
w MacStorm Infinity II. Natomiast jego cena jest zaporowa.
Fakty wyglądają tak iż MacStorm Infinity 2 Extreme OC osiąga Geekbench rzędu 33396 a 8 rdzeniowy nowy Mac Pro tylko 25338.
Dlaczego więc TRZY razy droższy 8 rdzeniowy XEON jest dramatycznie słabszy od 6 rdzeniowego Intela i7 a 12 rdzeniowy z kolei ma podobne osiągi ?
Jest kilka powodów a mianowicie niższe taktowanie zegara , brak możliwości OC (przetaktowania zegarza), wyłaczony tryb TURBO i wreszcie "throlling" związany z bardzo wysoką temperaturą w Macu Pro. Podczas gdy Intel i7-4930K może z powodzeniem pracować z zegarem 4.8GHz to Xeon E5-1680 osiaga tylko 3 GHz.
Aby zrozumieć na czym polega dramatyczny spadek wydajności procesorów Xeon w nowym MacuPro posłuże się testami (z serwisu AnandTech) 12 rdzeniowego Xeona 2.7 GHz . Tutaj jest test programem Luxmark z opcją obciążenia procesora na poziomie 90% :

Jak widać XEON pracuje z max dopuszczalną temperaturą dochodzacą do 99 C. Prosze zwrócić uwage że taktowanie to 2.7 GHz podczas gdy tryb TurboBoost przy 12 rdzeniach to 3 GHz ! Procesor jednak nigdy nie będzie pracował na 3 GHz ponieważ nie pozwala mu na to olbrzymia temperatura jaka jest w obudowie.
Co się stanie gdy procesor będzie obciążony na 100% ? Następuje tzw."throttling" czyli procesor aby ratować się przed przegrzaniem zmniejsza taktowanie na 2.1 GHz . Jaki to powoduje spadek wydajności przy ciągłej pracy to chyba nie musze pisać.
Poniżej można zobaczyć co się dzieje z procesorem przy maksymalnym obciążeniu.


Temat wydajności procesorów w nowym Mac Pro uważam więc za wyczerpany i nie będę do niego wracał.
Chłodzenie i decybele
Ważna rzecz która jest kluczem do zrozumienia słabej wydajności nowego Mac Pro.
Chłodzenie w Mac Pro jest zarówno pasywne jak i aktywne. Najważniejszy element to metalowy rdzeń który odbiera ciepło zarówno z dwóch kart grafiki GPU jak i z procesora. Teoretycznie całe to "ciepło" powinno być "wydmuchane" przez dużą turbine znajdujacą się w górnej części obudowy Maca Pro.
Tak więc metalowy rdzeń odbiera ciepło a turbina transportuje go na zewnątrz. Tyle teoria. Jak bardzo mało efektywny jest to system można się przekonać mierząc temperature grafiki (D700) i procesora w stanie spoczynku...


Na procesorze jak widać na załączonym obrazku temperatura około 85 C a GPU to 79 C...
W MacStorm Infinity temperatura tych podzespołów w spoczynku nie przekracza zwykle 35 do 50 C

Chłodzenie Maca Pro jest bardzo nieefektywne ponieważ ten sam rdzeń odbiera ciepło zarówno z dwóch GPU jak i z procesora. Tak wiec te podzespoły nawzajem się "ogrzewają" . Jedna turbina nie jest w stanie poradzić sobie z odprowadzeniem ciepła. Żeby było ciekawiej to dochodzi do tego ciepło z zasilacza który nie ma swojego chlodzenia.
Aby utrzymać w normie temperature Apple musiał drastycznie zmniejszyć osiągi zarówno kart graficznych jak i procesora. Po prostu nie ma innej możliwości.
Jak jest w MacStorm Infinity ? Podstawowe chłodzenie to dwa olbrzymie wentylatory 18 cm plus jeden dodatkowy 14 cm. Na procesorze bardzo wydajny cooler Thermaltright z wentylatorem . Chłodzenie grafiki to radiator plus 3 ciche wentylatory. No i cisza bo wolnoobrotowe duże wentylatory mogą pracować w zakresie od 18 do 34 dBA. W czasie testów zawsze były ustawiane na najniższe obroty czyli 18dBA.
Głośność coolera na CPU i na karcie grafiki też nie przekracza max 30 dBA i są ustawione na najniższe obroty.
A jak jest w Macu Pro czy może cisza jak makiem zasiał ? Oficjalne dane przeczą temu . Poniżej mamy rozpiske poziomu hałasu w zależności od obrotów turbiny. Miało być 12 dBA w stanie bezczynności a jak jest?

Podobno niektórzy twierdzą że dźwięk w czasie intensywnej pracy nie jest zbyt uciążliwy , no cóż nie słyszałem ale w cuda nie wierze. Sam producent turbiny firma Nidec znana jest z coolerów Intela które jak wiadomo nie są jakimś szczytem możliwości w temacie chłodzenia....
Zasilacz
Kolejny ważny element który daje nam pojęcie o mocy nowego Maca Pro. Moc zasilacza w Mac Pro to 450W. Jak wiadomo zasilacz nigdy nie oddaje pełnej mocy a dobre modele mają sprawność na poziomie 80%. Jakie wymagania może mieć zwykła stacja robocza z dwoma kartami grafiki Fire Pro W8000 które niektórzy mylnie biorą za Fire Pro D500 w Mac Pro ?
Jedna karta graficzna Fire Pro W8000 potrzebuje maksymalnie 225 W a dwie 450 W. Do tego dochodzi procesor 130 W, dodajmy jeszcze inn drrobne komponenty komputera powiedzmy 30W.
Razem mamy już: 610 W doliczając strate mocy 20% potrzebujemy zasilacza co najmniej 730 W .
W przypadku topowej Fire Pro W9000 którą niektórzy mylnie kojarzą z Fire Pro D700 będziemy potrzebować zasilacza co najmniej 850 W .
Oczywiście karty FirePro D500/D700 poza nazwą niewiele mają wspólnego ze swoimi pełnowymiarowymi odpowiednikami ale o tym będzie w dalszej części naszego porównania.
Natomiast ważne jest iż słaby zasilacz 450W ogranicza możliwości nowej maszyny . Jak wynika załączonego poniżej obrazka pracuje ona na GRANICY możliwości swojego zasilacza.

Dlaczego więc Apple zdecydował się na tak słaby zasilacz? Odpowiedź jest prosta - bo w MACu Pro nie ma miejsca na zasilacz większej mocy. Zasilacze w obudowach ITX czyli mniej więcej takiej jak w MacPro
zwykle nie przekraczaja 300-450W ponieważ są pewne ograniczenia w "miniaturyzacji" takich urządzeń , poza tym wydzielają sporo ciepła. Słaby zasilacz jest także (oprócz temperatury) przyczyną "throttlingu" czyli obniżania mocy procesora w czasie intensywnej pracy.
W MacStorm Infinity zasilacz ma 850W czyli jest taki jaki powinien być z dużym zapasem. Spokojnie można dokładać dyski/napędy czy nawet drugą karte graficzną.
7.01.2014 Kraków
MacStorm Infinity II aktualnie uzyskuje w testach Geekbench 3.0 osiągi 33396 tak więc zrobiliśmy małą poprawke. 8 rdzeniowy MacPro tez ma troszke szybsze osiagi co jest oczywiście uaktualnione.
28.01.2014
O kartach graficznych będzie za pare dni po nowych testach.
31.01.2014
Dobra wiadomość: dzisiaj są już na stronie pełne testy MacStorm Infinity II który jak pisałem wcześniej aktualnie osiąga lepsze wyniki niż 12 rdzeniowy nowy MacPro a zostawia daleko w tyle model 8 rdzeniowy.
Udało się też przetestować GTXa 680 na nowym OS X 10.9.2 na najbardziej popularnych benchmarkach. Tak więc będzie pełny materiał do porównania z "FirePro" w nowym Macu.
Procesor
Apple jak było wiadomo zdecydował się na procesory Xeon E5-16XX v.2 aczkolwiek z wyjątkiem Xeona 12 rdzeniowego są one w wersji do pracy jednoprocesorowej . Pozwoliło to firmie zaoszczędzić sporo kasy ponieważ Xeony 4 i 6 rdzeniowe mają podobne ceny jak zwykłe Intele serii i7. Oczywiście dla klienta nic z tych oszczędności nie wynika bo ceny są jakie są )
W naszym porównaniu zdecydowałem się na procesor XEON E5-1680 8 rdzeniowy który jest niestety 3 razy droższy od Intela i7-4930K. Dlaczego akurat ten ? Odpowiedź jest prosta - osiągi . Niższe od i7-4930K aczkolwiek jeszcze porównywalne. Xeon 6 rdzeniowy osiąga Geekbench rzędu 20000 więc dramatycznie niższy o wersji 4 rdzeniowej nawet nie warto wspominać.
Z kolei najmocniejszy Xeon 12 rdzeniowy jest w testach minimalnie wolniejszy od Intela i7-4930K
w MacStorm Infinity II. Natomiast jego cena jest zaporowa.
Fakty wyglądają tak iż MacStorm Infinity 2 Extreme OC osiąga Geekbench rzędu 33396 a 8 rdzeniowy nowy Mac Pro tylko 25338.
Dlaczego więc TRZY razy droższy 8 rdzeniowy XEON jest dramatycznie słabszy od 6 rdzeniowego Intela i7 a 12 rdzeniowy z kolei ma podobne osiągi ?
Jest kilka powodów a mianowicie niższe taktowanie zegara , brak możliwości OC (przetaktowania zegarza), wyłaczony tryb TURBO i wreszcie "throlling" związany z bardzo wysoką temperaturą w Macu Pro. Podczas gdy Intel i7-4930K może z powodzeniem pracować z zegarem 4.8GHz to Xeon E5-1680 osiaga tylko 3 GHz.
Aby zrozumieć na czym polega dramatyczny spadek wydajności procesorów Xeon w nowym MacuPro posłuże się testami (z serwisu AnandTech) 12 rdzeniowego Xeona 2.7 GHz . Tutaj jest test programem Luxmark z opcją obciążenia procesora na poziomie 90% :

Jak widać XEON pracuje z max dopuszczalną temperaturą dochodzacą do 99 C. Prosze zwrócić uwage że taktowanie to 2.7 GHz podczas gdy tryb TurboBoost przy 12 rdzeniach to 3 GHz ! Procesor jednak nigdy nie będzie pracował na 3 GHz ponieważ nie pozwala mu na to olbrzymia temperatura jaka jest w obudowie.
Co się stanie gdy procesor będzie obciążony na 100% ? Następuje tzw."throttling" czyli procesor aby ratować się przed przegrzaniem zmniejsza taktowanie na 2.1 GHz . Jaki to powoduje spadek wydajności przy ciągłej pracy to chyba nie musze pisać.
Poniżej można zobaczyć co się dzieje z procesorem przy maksymalnym obciążeniu.

A jak zachowuje się
MacStorm Infinity 2 z procesor i7-4930K 3.4 GHz
przetaktowanym do 4.8 GHz ?
Przy intensywnych renderingach pracuje zawsze z najwyższym taktowaniem na wszystkich rdzeniach w temperaturze nie przekraczającej 70 C .
Prosze jeszcze zwrócić uwage iż MacStorm Infinity 2 testowany był na kilkugodzinnym materiale wideo podczas gdy nowy Mac Pro osiąga maksymalną temperature już na kilkuminutowym teście...
Poniżej screenshot z intensywnych testów MacStorm Infinity 2 na oprogramowaniu Adobe Premiere.
Przy intensywnych renderingach pracuje zawsze z najwyższym taktowaniem na wszystkich rdzeniach w temperaturze nie przekraczającej 70 C .
Prosze jeszcze zwrócić uwage iż MacStorm Infinity 2 testowany był na kilkugodzinnym materiale wideo podczas gdy nowy Mac Pro osiąga maksymalną temperature już na kilkuminutowym teście...
Poniżej screenshot z intensywnych testów MacStorm Infinity 2 na oprogramowaniu Adobe Premiere.

Temat wydajności procesorów w nowym Mac Pro uważam więc za wyczerpany i nie będę do niego wracał.
Chłodzenie i decybele
Ważna rzecz która jest kluczem do zrozumienia słabej wydajności nowego Mac Pro.
Chłodzenie w Mac Pro jest zarówno pasywne jak i aktywne. Najważniejszy element to metalowy rdzeń który odbiera ciepło zarówno z dwóch kart grafiki GPU jak i z procesora. Teoretycznie całe to "ciepło" powinno być "wydmuchane" przez dużą turbine znajdujacą się w górnej części obudowy Maca Pro.
Tak więc metalowy rdzeń odbiera ciepło a turbina transportuje go na zewnątrz. Tyle teoria. Jak bardzo mało efektywny jest to system można się przekonać mierząc temperature grafiki (D700) i procesora w stanie spoczynku...


Na procesorze jak widać na załączonym obrazku temperatura około 85 C a GPU to 79 C...
W MacStorm Infinity temperatura tych podzespołów w spoczynku nie przekracza zwykle 35 do 50 C

Chłodzenie Maca Pro jest bardzo nieefektywne ponieważ ten sam rdzeń odbiera ciepło zarówno z dwóch GPU jak i z procesora. Tak wiec te podzespoły nawzajem się "ogrzewają" . Jedna turbina nie jest w stanie poradzić sobie z odprowadzeniem ciepła. Żeby było ciekawiej to dochodzi do tego ciepło z zasilacza który nie ma swojego chlodzenia.
Aby utrzymać w normie temperature Apple musiał drastycznie zmniejszyć osiągi zarówno kart graficznych jak i procesora. Po prostu nie ma innej możliwości.
Jak jest w MacStorm Infinity ? Podstawowe chłodzenie to dwa olbrzymie wentylatory 18 cm plus jeden dodatkowy 14 cm. Na procesorze bardzo wydajny cooler Thermaltright z wentylatorem . Chłodzenie grafiki to radiator plus 3 ciche wentylatory. No i cisza bo wolnoobrotowe duże wentylatory mogą pracować w zakresie od 18 do 34 dBA. W czasie testów zawsze były ustawiane na najniższe obroty czyli 18dBA.
Głośność coolera na CPU i na karcie grafiki też nie przekracza max 30 dBA i są ustawione na najniższe obroty.
A jak jest w Macu Pro czy może cisza jak makiem zasiał ? Oficjalne dane przeczą temu . Poniżej mamy rozpiske poziomu hałasu w zależności od obrotów turbiny. Miało być 12 dBA w stanie bezczynności a jak jest?

Podobno niektórzy twierdzą że dźwięk w czasie intensywnej pracy nie jest zbyt uciążliwy , no cóż nie słyszałem ale w cuda nie wierze. Sam producent turbiny firma Nidec znana jest z coolerów Intela które jak wiadomo nie są jakimś szczytem możliwości w temacie chłodzenia....
Zasilacz
Kolejny ważny element który daje nam pojęcie o mocy nowego Maca Pro. Moc zasilacza w Mac Pro to 450W. Jak wiadomo zasilacz nigdy nie oddaje pełnej mocy a dobre modele mają sprawność na poziomie 80%. Jakie wymagania może mieć zwykła stacja robocza z dwoma kartami grafiki Fire Pro W8000 które niektórzy mylnie biorą za Fire Pro D500 w Mac Pro ?
Jedna karta graficzna Fire Pro W8000 potrzebuje maksymalnie 225 W a dwie 450 W. Do tego dochodzi procesor 130 W, dodajmy jeszcze inn drrobne komponenty komputera powiedzmy 30W.
Razem mamy już: 610 W doliczając strate mocy 20% potrzebujemy zasilacza co najmniej 730 W .
W przypadku topowej Fire Pro W9000 którą niektórzy mylnie kojarzą z Fire Pro D700 będziemy potrzebować zasilacza co najmniej 850 W .
Oczywiście karty FirePro D500/D700 poza nazwą niewiele mają wspólnego ze swoimi pełnowymiarowymi odpowiednikami ale o tym będzie w dalszej części naszego porównania.
Natomiast ważne jest iż słaby zasilacz 450W ogranicza możliwości nowej maszyny . Jak wynika załączonego poniżej obrazka pracuje ona na GRANICY możliwości swojego zasilacza.

Dlaczego więc Apple zdecydował się na tak słaby zasilacz? Odpowiedź jest prosta - bo w MACu Pro nie ma miejsca na zasilacz większej mocy. Zasilacze w obudowach ITX czyli mniej więcej takiej jak w MacPro
zwykle nie przekraczaja 300-450W ponieważ są pewne ograniczenia w "miniaturyzacji" takich urządzeń , poza tym wydzielają sporo ciepła. Słaby zasilacz jest także (oprócz temperatury) przyczyną "throttlingu" czyli obniżania mocy procesora w czasie intensywnej pracy.
W MacStorm Infinity zasilacz ma 850W czyli jest taki jaki powinien być z dużym zapasem. Spokojnie można dokładać dyski/napędy czy nawet drugą karte graficzną.
7.01.2014 Kraków
MacStorm Infinity II aktualnie uzyskuje w testach Geekbench 3.0 osiągi 33396 tak więc zrobiliśmy małą poprawke. 8 rdzeniowy MacPro tez ma troszke szybsze osiagi co jest oczywiście uaktualnione.
28.01.2014
O kartach graficznych będzie za pare dni po nowych testach.
31.01.2014
Dobra wiadomość: dzisiaj są już na stronie pełne testy MacStorm Infinity II który jak pisałem wcześniej aktualnie osiąga lepsze wyniki niż 12 rdzeniowy nowy MacPro a zostawia daleko w tyle model 8 rdzeniowy.
Udało się też przetestować GTXa 680 na nowym OS X 10.9.2 na najbardziej popularnych benchmarkach. Tak więc będzie pełny materiał do porównania z "FirePro" w nowym Macu.








