t

F.A.Q czyli najcześciej zadawane pytania odnośnie MacStorma.

1. Czy MacStorm to oryginalny MAC ?

    MacStorm nie jest oryginalnym MACiem w tym sensie iż nie jest produkowany przez firme Apple, nie ma obudowy “makowej” ani też loga tej firmy . Jest natomiast w 100% kompatybilny z platformą  MAC OS  i wykorzystuje te same technologie co oryginalny MAC   w połączeniu  z systemem operacyjnym MAC OS Big Sur czy Catalina.
Macstorm powstał jako tańsza alternatywa dla drogich komputerów Appla.  W odróżnieniu od Maca jest to “konstrukcja otwarta” czyli umożliwia łatwą wymianę/rozbudowę podstawowych podzespołów jak pamięć, dysk , grafika czy w niektórych przypadkach procesor. Podzespoły te są tanie i łatwo dostępne co przekłada się na niski koszt serwisu. Czyli jednym słowem Macstorm ma to wszystko czego brakuje oryginalnym komputerom Appla.

2. Czy na tym sprzęcie działa TimeMachine ?

    Można korzystać z Time Machine podobnie jak z każdego programu który został napisany dla systemu MAC OS  działa to tak samo jak na oryginalnym Macu. Jednak w przypadku awarii dysku systemowego gdy nie mamy możliwości uruchomienia MacOS  odzyskanie systemu jest problematyczne. Time machine nie skopiuje nam ukrytej partycji UEFI gdzie znajdują się podstawowe ustawienia do uruchomienia Mac OS…

Dlatego też do każdego komputera dodajemy w pełni sprawny alternatywny system na pendrive.  Jest to “lustrzana kopia”  systemu . Możemy wystartować MacOS , skopiować system na inny dysk za pomocą specjalnego programu lub…po prostu pracować na nim (jednak jest zbyt wolny jak to pendrive) . Co więcej działa zawsze i w każdych warunkach. Niezależnie od tego czy dysk systemowy jest sprawny czy nie i czy mamy dostęp do sieci. Bez tracenia czasu na czasochłonną instalacje systemu od zera.

Jednym słowem system na dysku SSD/M.2  można sobie “psuć” do woli i odzyskiwać nieograniczoną ilość razy. Można też samemu zrobić sobie  kopie dysku po zainstalowaniu ulubionych programów. Sam odzysk nie wymaga wizyty w serwisie , na podstawie dołanczanej do komputera  obszernej instrukcji klient jest w stanie zrobić to sam. Tak więc Time Machine jak najbardziej polecamy na codzień ale tylko kopia systemu na USB daje gwarancje 100% odzysku systemu w każdej sytuacji.

3. Czy mogę uaktualniać system jak na oryginalnym MACu ?

     Tutaj musimy mamy  dwie sytuacje . Mianowicie aktualizacje (nawet pięć czy sześć razy w roku) danego systemu np Big Sur oraz Upgrade do następnej wersji systemu jaka zwykle ukazuje się co roku.

W pierwszym przypadku aktualizacja przebiega jak na oryginalnym Macu to znaczy ściągamy uaktualnienie ze strony Appla i po prostu instalujemy. Wszystkie dodatkowe  sterowniki ,  ustawienia znajdują się w ukrytej partycji EFI czyli brak jest ingerencji w  pliki systemowe MacOS – cały czas pozostaje on taki jak na oryginalnym komputerze MAC. Czyli aktualizacja systemu nie spowoduje że jakiś dodatkowy sterownik czy ustawienie zostanie usunięty a tym samym nie będzie możliwości uruchomienia MacOS. Dzięki stosowaniu najnowszych technologii w tym specjalnego bootloadera aktualizacja w ramach jednego systemu nie wymaga jakichkolwiek dodatkowych działań ze strony użytkownika.

Drugi przypadek to zamiana danego systemu na nowszą wersje. Tutaj może być wymagana zmiana pewnych ustawień czy zastosowanie nowszych wersji sterowników. Nie poleca się “nadpisywanie” nowej wersji systemu na starszą – nawet na oryginalnych komputerach MAC. Instalacje nowej wersji systemu  można zrobić w naszym serwisie za niewielka opłatą lub “zdalnie” czyli przez ściągnięcie z naszego serwera gotowego obrazu systemu. Warto tutaj wspomnieć  że wszystkie nasze komputery są sprzętowo kompatybilne z przyszłymi wersjami systemu MacOS . Nawet na komputerach sprzed 10 lat możemy zainstalować nowy Big Sur ! Wyjątek stanowią np podzespoły dla których Apple (lub producent) nie przewidział dalszego wsparcia jak np karty graficzne nvidia w nowszych systemach.

4. Co w przypadku kiedy zmieniam kartę graficzną jak odbywa się instalacja ? wysyłam sprzęt do was, wspieracie instalację ?

Karty NVidii serii GT lub GTX są wspierane przez MacOS albo natywnie przez system albo (zwłaszcza te nowsze seria Maxell i Pascal) za pomocą sterowników dostarczanych przez firme NVidia. Zwykle wymiana karty graficznej z tej samej serii kart np.GTX 960 na GTX 980  nie wymaga  żadnej ingerencji użytkownika. Zamiana karty ze starszej serii na nowszą np GTX 960 na GTX 1060 wymaga już zainstalowania nowej wersji sterowników z firmy NVidia. Trzeba również pamiętać najnowsze karty Nvidii są kompatybilne tylko z nowymi wersjami sytemu MacOS – nie ma zwyczaju “cofania się do tyłu” . Przykładowo GTX 1060 jest kompatybilna z MacOS Sierra (i nowszymi jak będą) ale już nie działa na systemach starszych jak ElCapitan.

Ponieważ instalacja/ściągnięcie z serwera nowych sterowników NVidii jest bardzo prostą operacją  można to zrobić samodzielnie . Jednym słowem wymiana karty graficznej na nowszy model  (o ile jest kompatybilna) nie wymaga wizyty w naszym serwisie. Ale jak zwykle zawsze możemy to zrobić “on line” przez oprogramowanie TeamViewer .

5. Jaki jest poziomie hałasu w dB tej stacji (MacStorm Infinity) w spoczynku bez obciążenia oraz przy pełnym 100% obciążeniu CPU i GPU po wygrzaniu.

Poziom chałasu zwykle nie przekracza 18 – 25 decybeli – w obudowie są nietypowe olbrzymie  wolnoobrotowe wentylatory 18 cm na procesorze bardzo wydajny cooler Macho 140  plus wolnoobrotowy wentylator . Aktualnie najnowsze karty graficzne pracują w trybie półpasywnym – wentylator uruchamia się dopiero przy dużym obciążeniu . Wszystko  ustawione w trybie silent i testowane z max obciążeniem CPU oraz GPU .

6 . Czy system MacOs można zainstalować samemu na MacStormie ?

Instalacja od zera systemu MAC OS nie jest taka prosta i nie polecamy aczkolwiek  jakby sie ktoś uparł to może by i zainstalował. Tylko pytanie po co w końcu nie po to się płaci za sprzęt żeby samemu instalować system .
Macstorm posiada zainstalowany i skonfigurowany system MAC OS Sierra czy El Capitan   . Mało tego posiada kopie partycji systemowej wykonaną specjalnym programem pozwalającą odzyskać cały system plus programy w ciągu kilkunastu minut. Nawet po sformatowaniu dysku system może być zainstalowany od nowa w  w ciągu 10 minut.

7. Czy można korzystać z kolejnych aktualizacji systemu automatycznie?

Aktualizacje systemu można robić automatyczne z netu.  Wiecej na ten temat w pytaniu nr 3.

8. Czy w razie potrzeby rozbudowy lub wymiany podzespołu slużycie pomocą w dobraniu komponentu kompatybilnego z Mac OS ?

Każdy klient który zakupił u nas MacStorma może liczyć na porade w zakresie ewentualnej  rozbudowy tej maszyny, porada jest darmowa i nielimitowana w czasie. Wiele rzeczy można wymienić/dodać samemu (to nie jest mac).  Bez problemu  możemy instalować dowolne dyski SSD/HDD , dodać pamięci.

9. Czy prowadzicie serwis pogwarancyjny?

Tak owszem  Sprzęt jest jednak tak skonfigurowany  iż  możliwość awarii jest ograniczona  do minimum. Wychodzimy z założenia iż sprzęt ma pracować a nie “leżakować ” w serwisie a klient ma wiele ciekawszych rzeczy do roboty niż wizyty w serwisie )
Jest też kopia systemu który można odzyskać samemu. Albo  możliwość pomocy “zdalnie”  przez internet poprzez   odpowiedni program  np instalacja sterowników czy coś w tym rodzaju – do 6 miesięcy darmowa potem dostępna za niewielką  odpłatnością.

10. Czy można korzystać z Apple Store w celu zakupu oprogramowania oraz z iCloud ?

Jak najbardziej można. Macstorm w 100% wspiera każde oprogramowanie  jakie jest dostępne w Apple Store. Można logować się do sklepu na swoje konto i kupować aplikacje. Również iCloud jest aktywne.

11. Chciałbym zainstalować starszy system operacyjny Snow Leopard lub Mountain Lion na MacStormie .

W przypadku nowych procesorów serii  Skylake jakie są instalowane w MacStormie  Apple nie daje wsparcia dla systemu Snow Leopard/Mountain Lion.  Oznacza to iż zarówno oryginalny iMac jak i MacStorm nie są kompatybilne z tym systemem. Zalecany jest upgrade do wersji Sierra / El Capitan.

Instalacja systemów Mavericks lub Yosemite możliwa jest jeszcze w przypadku modeli Macstorm Lenovo/Lenovo II. W nowszych modelach standardowo jest instalowany MacOS ewentualnie El Capitan (bez wsparcia dla najnowszych kart NVidia GT/GTX Pascal).

12. Czy w państwa ofercie jest możliwość zamówienia MacStorma z FireWire 800 i portem thunderbolt ?

Dodatkowy kontroler FireWire 800 jest dostępny jako opcja we wszystkich wersjach MacStorma oprócz Macstorma Lenovo/Cube  w cenie 150 zł . 

Jedynym modelem który posiada najnowsze porty Thunderbolt 3.0 jest Macstorm Thunderbolt III. W Macstorm III  można dokonać upgradu do płyty głównej z Thunderbolt 3.0. Inne modele nie mają tej opcji.

Thunderbolt 3.0 jest wstecznie kompatybilny z Thunderbolt 1.0/2.0 aczkolwiek wymaga odpowiedniej przejściówki dostępnej w apple store.

13. Czy działa oryginalna mysz apple magic mouse 2 i magic trackpad 2 na BlueTooth ?

Urządzenia firmy Apple typu Magic Mouse i Magic Trackpad są ściśle związane ze sprzętem tej firmy a konkretnie modelem BlueTooth używanym tylko przez tą firmę.  Zwykły BT może działać  ale nie obsługuje tak zaawansowanych funkcji jak np. gesty , poza tym mogą wystąpić problemy z komunikacją  Wszystkim zainteresowanym polecamy zakup  oryginalnego “applowskiego” modułu WiFi/BT 4.0 w formie  dodatkowej  karty na PCIE lub karty typu M.2 dla mniejszych modeli Macstorma. Karty te dostępne są w naszym sklepie w formie upgradu w cenie około 180 zł.

Oprócz 100% kompatyblności z urządzeniami BlueTooth Appla mają one natywne WiFi nie wymagające dodatkowych sterowników.

 

14. Chciałbym zamienić karte graficzną w MacStormie mini i dysk SSD na większy czy jest to możliwe?

Owszem jest możliwa sprzedaż MacStorma z inną karta graficzną (z seriii NVidia GTX) , wymiana dysku na większy np 256 GB SSD  czy też z szybszym procesorem.Jesli masz jakiekolwiek inne propozycje to pisz , ocenimy czy dany upgrade jest możliwy.

15. Czy MacStorm wykorzysta dwie karty graficzne w programie DaVinci Resolve ?

MacStorm z powodzeniem wykorzystuje dwie karty graficzne w tym programie. Jedną do wyświetlania obrazu a drugą do obliczeń/renderingu . Moga to być dwie dowolne karty na PCIExpress serii NVidia GTX – mocniejsza jest używana do renderingu.

16. Jak wygląda sprawa pracy z wieloma monitorami na MacStormie ?
Zależy to od karty graficznej w jaką wyposażony jest dany model Macstorma. Minimum np. dla kart Nvidia GT 710/730 to są dwa monitory DVI/HDMI. Karta GT 740 w Macstorm Cube  posiada możliwość podpięcia trzech monitorów. Wyższe modele Macstorma wyposażone np w karty GTX 1060 mogą obsłużyć do pięciu monitorów 1xDVI, 1 xHDMI , 3 X DisplayPort.
W prawie każdym modelu Macstorma możemy zainstalować bardziej zaawansowane karty graficzne. W dzisiejszych czasach możliwość pracy z trzema czy czterema monitorami  podłączonymi  do stacjonarnego komputera to już standard. Inna sprawa to max  rozdzielczości obsługiwanych monitorów ale o tym w innym pytaniu.

 

17. Gdzie moge dowiedzieć się jak sprawuje się MacStorm ?

Dość trudne pytanie. Na pewno nie w salonach Appla – jest to temat tabu i tam  nie uzyskasz żadnych informacji albo będą one celowo negatywne.  W przypadku  produktów  takich jak MacStorm gdzie cena jest ponad dwa razy niższa w stosunku do oryginału żadna firma nie pozwoli sobie na konstruktywną dyskusje czy porównanie. Nie zamieszczamy też opinii  zadowolonych posiadaczy MacStorma  ( dotychczas 100%)  , ponieważ klient nie ma sposobu weryfikacji takich tekstów ; jest to tani chwyt marketingowy a nie poważne podejście do tematu.
Wychodzimy z założenia że dobry produkt obroni się sam.  Natomiast zawsze na stronie są aktualne testy sprzętu a także fotki realnych komputerów które pracują już u naszych klientów.

18. Słyszałem że Hackintoshe nie pracują stabilnie i są z nimi problemy...
Możemy tylko ręczyć za nasz produkt MacStorm  że pracuje bardzo stabilnie ) Jest to sprzęt profesjonalny  który sprawdził się w realnej pracy u wielu użytkowników.  Ma on ważną zalete – każda jego wersja budowana  jest na tych samych sprawdzonych podzespołach , które gwarantują powtarzalność produktu . W związku z tym jeśli xxx użytkowników jest zadowolonych to każdy następny też będzie.

Niestety świat “hackintosha”  (jakieś okropne słowo)  to setki  rozmaitych konfiguracji z których każda działa  lepiej lub gorzej albo wcale. Dodatkowo użytkownicy amatorzy godzą się na różne kompromisy typu brak dźwięku, USB 3 ,  małą wydajność itp, itd… W związku z tym nie można powiedzieć jaki procent “Hackintoshy” jest w pełni sprawnym “Mac’iem” a ile jest tylko jego marną podróbką.  Jedno jest pewne; jeśli zamierzasz  godzić się na takie kompromisy  to daj obie spokój z “Hackintoshem”  i kup oryginalnego Maca albo windowsa ) Bo tracisz wtedy podstawowe  zalety systemu MAC OS  czyli jego stabilność, szybkość, komfort użytkowania.
Z tego też powodu staramy się nie używać określenia “hackintosh” w stosunku do naszego produktu – raz że kojarzy się z amatorskim podejściem do tematu dwa że nie sposób jednoznacznie określić jego wartości. No i jeszcze trzeci powód ; dlaczego mamy odpowiadać za czyjeś amatorskie podróbki ?

Natomiast kupując MacStorma możesz mieć pewność że kupujesz komputer który niczym nie ustępuje oryginalnemu Macowi a w niektórych punktach jest nawet lepszy.  Jakby tak nie było to sprzedaż MacStorma nie miałaby sensu i w ofercie byłyby same PeCety .

19. Uważam że MacStorm nie jest dobrze skonfigurowany albo mógłby być lepszy.... Jaka płyta główna jest w macstormie dokładny model , bios itp...

Jeszcze jedno pseudopytanie “od rzeczy” ale odpowiadamy na każde pytania bez wyjątku.  Tak jak opisałem powyżej świat “hackintosha” to setki konfiguracji ale też tysiące “magików” amatorów którzy te konfiguracje robią ) Pytanie zostało zadane przez jednego z nich  w oczywistym celu pognębienia “konkurencji”  .  Wiedział  telepatycznie “na odległość” bo sprzętu nie miał )

Zaczne od tego co mogłoby działać lepiej w MacStormie ? Bo dla mnie logiczne jest że jeśli MacStorm działa dokładnie  jak  oryginalny Mac a nawet jest szybszy  to lepiej być nie może ) Jest też stabilny więc co bardziej stabilny ?  Albo jest stabilny albo nie  więc też bzdura.

Druga sprawa to sposób konfiguracji MacStorma. Nie udzielamy takich informacji , podobnie jak szczegółów dotyczacych niektórych parametrów sprzętu – bardzo istotnych dla poprawnego działania MacStorma ale w ogóle bez znaczenia dla klienta. Z prostych powodów. Dopięcie wszystkiego na ostatni guzik żeby działało jak trzeba kosztowało sporo nieprzespanych nocy.  Zainwestowaliśmy sporo czasu i troche pieniędzy żeby powstał MacStorm. Oferta jest komercyjna . Dlaczego  więc mamy dawać gotową recepturke na sprawnego “Maca” ?

W sieci znajdziecie też “ekspertów” którym udało się postawić jednego czy dwa “Hackintoshe” w ciągu kilku lat i wydaje im się że wiedzą wszystko. Zwykle są to osoby używające komputer do zabawy lub przeglądania internetu. Nie mają pojęcia jak wygląda praca na kompie w studio montażowym wideo czy w pracowni graficznej i czego się od takiego sprzętu wymaga.
Tak więc postawienie komputera kompatybilnego z MAC OS X wymaga sporej wiedzy praktycznej na ten temat i doświadczenia , to nie jest zabawa dla amatorów.

20. Czy Mac jest lepszy od PC i dlaczego czyli fakty i mity ?

Pytanie się pojawia dość często i warto na niego odpowiedzieć. Pomijam już tutaj aspekt czysto ekonomiczny choć jest on brany pod uwage. Skupimy się na konkretach.  Z punktu widzenia kogoś kto prawie 15 llat używa systemu Windows (a także innych) na pewno warto.
Pomijając sam system operacyjny to takie same aplikacje jak na PC działają lepiej na MAC OS X.  Przykładem może być Adobe Premiere CS6 i praca na bardzo skompresowanym materiale wideo AVCHD.
Na dokładnie takim samym sofcie i takim samym komputerze MacStorm każdy zauważy spowolnienie na systemie Windows przy pracy z materiałem AVCHD
– na Mac OS X jest zauważalnie lepiej. Lepsza jest responsywność programu a wszystko “dzieje się ” szybciej . O ile zakup nawet mocniejszej konfiguracji PC niewiele daje to  samo przejście na MAC OS X rozwiązuje ten problem i praca staje się bardziej komfortowa.
Takich przykładów mógłbym podać wiele .  I nie jest to teoretyczne gdybanie tylko opinia kogoś kto zna na wylot oba systemy i ma możliwość porównania . Mysle ze warto to wziąść pod uwage przy rozważaniach Mac czy PC.

21. Czy mogę zainstalować w MacStormie dwie karty graficzne ?

Tak jest to możliwe. MacStorm z wyjątkiem wersji mini z powodzeniem może pracować na dwóch czy nawet trzech kartach graficznych . Niektóre programy to zdecydowana większość nie. W każdym razie obsługa kilku  kart graficznych jest natywnie obsługiwana w MAC OS X .  Aktualnie każdy MacStorm posiada w zasadzie dwie karty graficzne : jedna na PCIExpress a druga wbudowana w procesorze . Obie sa obsługiwane w Mac OS X i mozliwa jest praca wielomonitorowa na obu kartach aż do 6 monitorów.

22. Czy Macstorm obsługuje monitory o rozdzielczości 4K lub 5K ?

Zależy to tylko od karty graficznej jaka jest na wyposażeniu danego modelu. Podstawowym warunkiem do wyświetlania obrazu 4K jest obecność portu DisplayPort 1.2 lub HDMI w wersji 2.0. W przypadku podstawowej karty jaką  jest GTX 960 (Macstorm Micro III) mamy do dyspozycji 3 porty DP 1.2 i jeden HDMI 2.0. Możemy więc podłączyć maksymalnie cztery monitory o rozdzielczości 4 K.

Natomiast obraz 5 K w tym konkretnym przypadku uzyskujemy podłanczając dwa porty DisplayPort 1.2  do dwóch odpowiednich portów monitora 5K. Czyli aby uzyskać obraz 5K na kartach serii GTX 9….musimy wykorzystać DWA złącza DP. oprócz tego zostaje miejsce na jeszcze dwa monitory 4K.

W przypadku kart daleko mnie zaawansowanych np GT 740 (Macstorm Cube IV) gdzie mamy tylko jeden DisplayPort jest możliwość podłączenia jednego monitora 4K  (przy 60Hz , 30 Hz na HDMI jest nie do przyjęcia ).

Sytuacja ulega radykalnej zmianie w przypadku najnowszej serii kart NVidii GTX 100…(Pascal). w Kartach tych możemy spodziewać się najnowszych portów  DisplayPort  wersji 1.4 (!) oraz HDMI 2.0b. DisplayPort w wersji od 1.3    przenosi obraz 5K za pomocą tylko jednego portu DP . Kontretnie karta GTX 1060 (Macstorm TH III ) wyposażona jest w 3 porty DP 1.4 oraz 1 port HDMI 2.0b. Czyli  teoretycznie możemy podłaczyć trzy  monitory 5 K (lub cztery 4K). Mało tego za pomoca dwóch portów Displayport uzyskamy obraz 8 K…

A jak jest w przypadku kart graficznych Intela (w procesorze) ? Tutaj zależy to od tego czy na płycie głównej jest DisplayPort 1.2 . Jeśli jest jak w Macstorm Pico to możemy uzyskać obraz 4 K na jednym monitorze. Obrazu 5 K nie uzyskamy.

Należy też pamietać o tym iż minimalnym (i wystarczającym) parametrem obrazu do komfortowej pracy jest 60 klatek na sekundę. Standardy HDMI 1.3/1.4  czy DisplayPort 1.0 dają nam tylko 24/30 klatek w 4 K .

Oczywiście teoretyczna możliwość podłączenia np czterech  monitorów 4K da nam cztery obrazy statyczne bardzo dobrej jakości ale wydajność  operacji 3 D  jest cztery razy mniejsza licząc na każdy monitor . Tak więc raczej sobie komfortowo nie pogramy )

23. Czy do Macstorma można podłączyć monitor z wejściem Thunderbolt ?

Można podłączyć taki monitor np. Apple Thunderbolt Display do Macstorma thunderbolt III który standardowo posiada dwa porty Thunderbolt 3.0.

Apple wykorzystuje w zasadzie DisplayPort 1.2 który jest zintegrowany z portem Thunderbolt 2.0/3.0. W Macstormie jeden port TH3 jest połączony z DisplayPort karty graficznej zintegrowanej Intel HD 530.  Drugi port posiada możliwość doprowadzenia sygnału DisplayPort z karty graficznej  GTX 1060 (ewentualnie innej) . Po prostu łączymy kablem (mini DP-DP) DisplayPort na karcie GTX 1060 z portem mini DP in na płycie głównej. Drugi port  TH3 dostaje  obraz z karty graficznej GTX 1060.

Docelowo możemy podłączyć dwa monitory Thunderbolt o rozdzielczości do 4K ; jeden z karty graficznej GTX 1060 a drugi ze zintegrowanej Intel HD 530.

Ze względu na ograniczenia standardu DisplayPort 1.2 nie ma możliwości podłączenia monitora 5K. W Macu Pro stosuje się do tego celu aż dwa porty Thunderbolt które razem dają obraz 5 K. Dla zainteresowanych istnieje możliwość instalacji  specjalnej karty PCIE TH3 gdzie jest możliwość połączenia dwóch portów DP z karty graficznej celem uzyskania rozdzielczości 5K na wyjściu TH3.

24. Czy Thunderbolt 3.0 w Macstormie działa ze wszystkimi urządzeniami Thunderbolt 1.0/2.0 ?

Porty Thunderbolt 3.0 działają prawidłowo ze wszystkimi urządzeniami kompatybilnymi z tym standardem a także są wstecznie kompatybilne z Thunderbolt 1.0/2.0. Sprawdzane były macierze dyskowe, karty video, karty ethernet , FireWire 800 i inne,

Jedyną różnicą jest brak  funkcji “hot-plug” wszystkie urządzenia musza być podpięte do komputera przed startem systemu . Należy zwrócić uwagę iż Thunderbolt 3 posiada gniazdo   typu USB-C inne niż TH w wersji 1.0/2.0. Aby podłączyć urządzenia starszego standardu Thunderbolt 2.0 należy zaopatrzyć się w specjalny adapter. Ten poniżej był testowany z dobrym rezultatem.

https://www.apple.com/pl/shop/product/MMEL2ZM/A/przejściówka-z-portu-thunderbolt-3-usb-c-na-thunderbolt-2?fnode=8b

Adapter  nie obsługuje monitorów  z interfejsem DisplayPort. Do tego celu można dostać na rynku adaptery innych firm (np HAMA) typu TH3/USB-C na DisplayPort  czy HDMI.

25. Jak jest z iMessage czy mogę wysyłać wiadomości do iPhona ?

iMessage jest jedyną rzeczą której działanie nie jest gwarantowane na Macstormie. W zasadzie iMessage jest swego rodzaju  abonamentem który kupuje klient Appla razem z komputerem ) Czyli jest on niejako przypisany do oryginalnych komputerów Mac i nie ma się co dziwić w końcu obciąża ich serwery.

Apple w ostatnim czasie konsekwentnie blokuje tą usługę na nieoryginalnych komputerach z systemem MacOS. Nawet jeśli działa to za tydzień czy  miesiąc  może przestać działać. A odblokowanie wiąże się z telefonem do  supportu  Appla i udowadnianiem że nasz komputer to ten z jabłkiem na obudowie ) Aby to w ogóle testować trzeba by mieć dostęp do wrażliwych danych jak apple ID klienta…

26. Chce zainstalować dodatkowo Windows 10 czy Macstorm obsługuje BootCamp ?

BootCamp w Macstormie nie jest do niczego potrzebny. Jest on używany na oryginalnych komputerach Mac które nie mają typowego dla komputerów PC Biosu w związku z tym potrzebują dodatkowego oprogramowania. W Macstormie Windows instalujemy dokładnie tak samo jak na zwykłym komputerze standardu PC. Potrzebny jest do tego jedynie dodatkowy dysk na system Windows; instalacja na tym samym dysku co MACOS raczej nie jest polecana. W zestawie dołanczamy wszystkie sterowniki potrzebne do instalacji Windowsa 10, 8 czy 7. Możliwe jest również zamówienie komputera z zainstalowanym już systemem Windows.

27. Jaka klawiatura i mysz do Macstorma ?
W ofercie nie ma klawiatur ani myszy z prostego powodu; wybór jest tak olbrzymi że nie ma sensu narzucać coś klientowi. A pasuje dokładnie wszystko ze świata PC co jest na USB ewentualnie BT. Polecamy   Logitecha który ma produkty najwyższej jakości a szczególnie myszy i klawiatury bezprzewodowe. Spotyka się też na rynku klawiatury “macowe” gdzie są charakterystyczne dla systemu klawisze , ale w praktyce raczej nie ma to większego znaczenia.

Macstorm EC VI już z najnowszą 11 generacją procesorów Intela "Rocket Lake" ! Zamknij

stat4u