
F.A.Q czyli najcześciej zadawane pytania odnośnie MacStorma.
Czy MacStorm to oryginalny MAC ?
MacStorm nie jest oryginalnym MACiem w tym sensie iż nie jest produkowany przez firme Apple, nie ma obudowy “makowej” ani też loga tej firmy . Jest natomiast w 100% kompatybilny z platformą MAC OS i wykorzystuje te same technologie co oryginalny MAC w połączeniu z systemem operacyjnym macOS Monterey czy Ventura.
Macstorm powstał jako tańsza alternatywa dla drogich komputerów Appla. W odróżnieniu od Maca jest to “konstrukcja otwarta” czyli umożliwia łatwą wymianę/rozbudowę podstawowych podzespołów jak pamięć, dysk , grafika czy w niektórych przypadkach procesor. Podzespoły te są tanie i łatwo dostępne co przekłada się na niski koszt serwisu. Czyli jednym słowem Macstorm ma to wszystko czego brakuje oryginalnym komputerom Appla.
Czy mogę uaktualniać system jak na oryginalnym MACu ?
Tutaj musimy mamy dwie sytuacje . Mianowicie aktualizacje (nawet pięć czy sześć razy w roku) danego systemu npMonterey oraz Upgrade do następnej wersji systemu jaka zwykle ukazuje się co roku.
W pierwszym przypadku aktualizacja przebiega jak na oryginalnym Macu to znaczy ściągamy uaktualnienie ze strony Appla i po prostu instalujemy. Wszystkie dodatkowe sterowniki , ustawienia znajdują się w ukrytej partycji EFI czyli brak jest ingerencji w pliki systemowe MacOS – cały czas pozostaje on taki jak na oryginalnym komputerze MAC. Czyli aktualizacja systemu nie spowoduje że jakiś dodatkowy sterownik czy ustawienie zostanie usunięty a tym samym nie będzie możliwości uruchomienia MacOS. Dzięki stosowaniu najnowszych technologii w tym specjalnego bootloadera aktualizacja w ramach jednego systemu nie wymaga jakichkolwiek dodatkowych działań ze strony użytkownika.
Drugi przypadek to upgrade np z Monterey na Ventura . Taki upgrade może być udany ale 100% gwarancji nie ma bo czasem wymagana jest zmiana wersji bootloadera czy zastosowanie nowszych wersji sterowników . Można zrobić w naszym serwisie za niewielką opłatą lub “zdalnie” czyli przez ściągnięcie z naszego serwera gotowego obrazu systemu. Wiadomo również że najlepiej jest nowy system zainstalować “od zera” aby pozbyć się niepotrzebnych plików ze starego systemu. Warto tutaj wspomnieć że wszystkie nasze komputery są sprzętowo kompatybilne z przyszłymi wersjami systemu MacOS . Nawet na komputerach sprzed 10 lat możemy zainstalować nowy system ! Wyjątek stanowią np podzespoły dla których Apple (lub producent) nie przewidział dalszego wsparcia jak np karty graficzne nvidia w nowszych systemach.
Multiboot- macOS , Windows , Linux na jednym komputerze czy to jest możliwe ?
Oczywiście że tak. Na Macstormie jako komputerze w 100% z zgodnym z PC możemy zainstalować Windows 10/11 (czy też starsze wersje ) i różne dystrybucje Linuxa. W odróżnieniu od najnowszych komputerów Mac z procesorami M1 gdzie możliwa jest tylko wątpliwej jakości “emulacja Windowsa albo bardzo niedopracowane wersje Linuxa . Odpowiednie sterowniki do systemu Windows są dostarczane z komputerem (płyta główna , grafika itp)
Idealnie jest gdy możemy zainstalować każdy system na oddzielnym dysku w końcu Macstorm może mieć ich sporo. Ale niekoniecznie. Jeden dysk systemowy i trzy systemy – tak też może być. Jest to trochę bardziej skomplikowane bo wymaga odpowiedniego podziału dysku na partycje i instalacji systemów w odpowiedniej kolejności. Czyli najpierw macOS a potem reszta. Jeżeli nie chcecie sie w to bawić to możemy wykonać taką usługę w naszym serwisie za drobną opłatą .
Czy system MacOs można zainstalować samemu na MacStormie ?
Na życzenie możemy przygotować dla danego komputera pendrive instalacyjny macos z partycją EFI gdzie są wszystkie ustawienia i sterowniki potrzebne do instalacji . I tutaj instalacja “od zera” przebiega dokładnie tak jak na oryginalnym Macu. Czyli można ją zrobić samemu nie posiadając żadnego doświadczenia w tym temacie .
Macstorm posiada zainstalowany i skonfigurowany macOS . Mało tego posiada drugi identyczny system na pendrive który możemy uruchomić w krytycznym momencie . Po wystartowaniu systemu macOS możemy sklonować system za pomocą programu CarbonCopyCloner na dowolny dysk. Tak wię nawet po sformatowaniu dysku system może być zainstalowany od nowa w w ciągu 10 minut.
Handoff, Continuity, Airdrop czy działa ?
Wymagana jest natywna karta WiFi/BT. Zdecydowana większość naszych komputerów wyposażona jest w natywny chip WiFi/BT w 100% kompatybilny z macOS co gwarantuje poprawne działanie tych funkcji. Jest on identyczny jak np w MacBook Pro. Gwarantuje to 100% kompatybilność wyżej wymienionych funkcji systemu. System obsługuje te karty na zasadzie “plug&play” czyli bez dodatkowych sterowników ustawień. Do komputerów które standardowo nie są wyposażone w natywne karty WfiFi/BT jest możliwość upgradu do takiej karty. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje też poprawną prace z urządzeniami appla typu magic mouse czy trackpad.
Druga grupa kart WiFi to adaptery na USB (np. Macstorm EC VII ) oraz ewentualnie karty WiFi Intela na płytach głównych. Tutaj dzięki specjalnym sterownikom działa funkcja Handoff oraz Continuity natomiast nie będzie działał AirDrop.
Czy działa oryginalna mysz apple magic mouse 2 i magic trackpad 2 na BlueTooth ?
Urządzenia firmy Apple typu Magic Mouse i Magic Trackpad są w 100% obsługiwane tylko na oryginalnym Macu i na Macstormie wyposażonym w natywny moduł WiFi/BT. Zwykły BT może działać ale nie obsługuje tak zaawansowanych funkcji jak np. gesty , poza tym mogą wystąpić problemy z komunikacją . Dlatego prawie wszystkie modele macstorma posiadają oryginalny “applowski” moduł WiFi/BT 4.0 w formie dodatkowej karty na PCIE lub karty typu M.2 . W przypadku niektórych tańszych komputerów jak Macstorm Lenovo IV moduły te można dokupić w formie upgradu.
Również klawiatura appla na oryginalnym BT działa od startu komputera czyli można na przykład wejść do biosu. Oprócz 100% kompatyblności z urządzeniami BlueTooth Appla karty te nie wymagają dodatkowych sterowników czyli działają plug&play.
Jak jest z iMessage czy mogę wysyłać wiadomości do iPhona ?
W zasadzie działa prawie zawsze o ile ale może się zdarzyć że Apple zablokuje tą usługę. iMessage jest swego rodzaju abonamentem który kupuje klient Appla razem z komputerem . Czyli jest on niejako przypisany do oryginalnych komputerów Mac . Ale jeśli przestanie działać to zwykle pomaga zmiana pewnych danych w definicji maca. Można to zrobić samemu – dość prosta operacja. Gwarancją działania imessage jest jak zwykle ważny komponent naszych komputerów czyli natywna karta WiFi/BT – tutaj możemy być pewni że ta usługu nie przestanie działać.
Czy można korzystać z Apple Store w celu zakupu oprogramowania oraz z iCloud ?
Jak najbardziej można. Macstorm w 100% wspiera każde oprogramowanie jakie jest dostępne w Apple Store. Można logować się do sklepu na swoje konto i kupować aplikacje. Również iCloud jest aktywne.
Kupować na Allegro czy bezpośrednio ?
Jak wiadomo każdy portal internetowy nalicza swoją marże na sprzedany towar. Kupując na Allegro płacisz tą marże (może nie bezpośrednio ale jest już w cenie ) . My gramy fair -play to znaczy że sprzęt zakupiony bezpośrednio jest zawsze TAŃSZY . Jeżeli tak nie jest to prosze pisać o “rabat” ) Dlaczego towar zakupiony bezpośrednio musi być tańszy niż ten na Allegro ? Z prostego powodu ; naliczanie marży allegro przy sprzedaży bezpośredniej wydaje się co najmniej moralnie wątpliwe. Czyli ceny na Allegro są wyższe o 50 , 100 czy 300 zł zależnie od komputera.
Po prostu trzeba się zastanowić czy warto dopłacić xxx zł pośrednikowi za dokładnie ten sam towar. Jeżeli jest to sprawa twojego komfortu to może warto. Ale w obu przypadkach dostajesz finalnie to samo.
Potrzebuje portów Thunderbolt czy są w Macstormie ?
Aktualnie jest taka możliwość w Macstorm VIII. Jest to dodatkowa karta PCIe z dwoma portami Thunderbolt 3.0 . Możemy ją wybrać jako opcje dodatkową w sklepie. Sprawdzony sprzęt polecany m.in do rozmaitych interfejsów audio na TH. Również Macstorm NUC posiada jeden port Thunderbolt . Ze względu na małe zainteresowanie tym tematem nie planujemy wprowadzić ją do innych modeli Macstorma.
Czy w razie potrzeby rozbudowy lub wymiany podzespołu slużycie pomocą w dobraniu komponentu kompatybilnego z Mac OS ?
Każdy klient który zakupił u nas MacStorma może liczyć na porade w zakresie ewentualnej rozbudowy tej maszyny, porada jest darmowa i nielimitowana w czasie. Wiele rzeczy można wymienić/dodać samemu (to nie jest mac). Bez problemu możemy instalować dowolne dyski SSD/NVME , dodać pamięć czy wymienić karte graficzną na lepszą.
Co w przypadku kiedy zmieniam kartę graficzną jak odbywa się instalacja ?
Aktualnie jeśli chodzi o system Monterey lub Ventura kompatybilne są pewne modele kart AMD Radeon – wszystkie znajdziecie w ofercie. Samodzielna wymiana karty na wyższy model nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania – wszystkie są obsługiwane natywnie przez system macOS. Czyli jeżeli posiadasz kartę graficzną kompatybilną z macOS np RX 6600 XT to instalacja polega na instalacji tej karty w slocie PCe. Karty Nvidia nie są już wspierane w systemie Ventura. Natywne modele kart Nvidii (czyli takie które kiedyś były w Macu) mogą być instalowane w systemach do Big Sur włącznie – nie wymagają instalacji dodatkowych sterowników. Z pewnymi modyfilkacjami można je stosować w macOS Monterey.
Chciałbym zainstalować starszy system macOS Mojave , High Sierra ....
Obowiązuje zasada iż na nawet bardzo starych komputerach (np. sprzed 12 lat) można zainstalować najnowszy system macOS. Natomiast na komputerach najnowszej generacji możliwość instalacji starszych systemów jest ograniczona. Tak jak na oryginalnym Macu zresztą (w Macstormie jest z tym troche lepiej ). Wynika to z faktu iż najnowsze sterowniki macos do chipsetu , procesora nie są obecne w starszych wersjach systemu. Apple nie cofa się do tyłu !
Czyli jeśli np mamy komputer z procesorem 10 czy 12 generacji to z powodzeniem zainstalujemy Cataline , BigSur czy Monterey. Instalacja Mojave czy HighSierra może być już niemożliwa. Jeżeli z różnych względów potrzebujesz starszą wersje systemu to napisz do nas zobaczymy co da się zrobić.
Cofając się do starszych systemów trzeba jeszcze pamiętać że nowe grafiki jak RX 6600 na pewno nie będą na nich działały . Czyli potrzebna jest starsza generacja kart graficznych.
Czy prowadzicie serwis pogwarancyjny?
Tak owszem Sprzęt jest jednak tak skonfigurowany iż możliwość awarii jest ograniczona do minimum. Wychodzimy z założenia iż sprzęt ma pracować a nie “leżakować ” w serwisie .
Jest też kopia systemu który można odzyskać samemu. Albo możliwość pomocy “zdalnie” przez internet poprzez odpowiedni program np instalacja sterowników czy coś w tym rodzaju – do 6 miesięcy darmowa potem dostępna za niewielką odpłatnością.
Jak wygląda sprawa pracy z wieloma monitorami na MacStormie ?
Czy mogę zainstalować w MacStormie dwie karty graficzne ?
Tak jest to możliwe. Oczywiście musimy mieć wolny slot PCIe na płycie oraz miejsce w obudowie. Wszystkie te wymagania spełnia Macstorm VIII. W każdym razie obsługa kilku kart graficznych jest natywnie obsługiwana w macOS .
Czy MacStorm wykorzysta dwie karty graficzne w programie DaVinci Resolve ?
MacStorm z powodzeniem wykorzystuje dwie karty graficzne w tym programie. Jedną do wyświetlania obrazu a drugą do obliczeń/renderingu . Mogą to być dwie dowolne karty oczywiście kompatybilne z daną wersją macOS.
Czy Macstorm obsługuje monitory o rozdzielczości 4K lub 5K ?
Praktycznie w każdym modelu Macstorma rozdzielczość 4K jest obsługiwana . Podstawowym warunkiem do wyświetlania obrazu 4K jest obecność portu DisplayPort 1.2 lub HDMI w wersji 2.0. W przypadku np Radeona RX 6600 mamy do dyspozycji 3 porty DP 1.4 i jeden HDMI 2.1. Możemy więc podłączyć maksymalnie cztery monitory o rozdzielczości 4 K Warto tutaj wspomnieć o starszym modelu karty Nvidia Quadro NVS 510 gdzie również z powodzeniem podłączymy cztery monitory o rozdzielczości max 4K..
Aby uzyskać obraz 5K musimy mieć karte z portami Displayport 1.4 . Wszystkie karty z serii RX 6600 spełniają to wymaganie.
A jak jest w przypadku kart graficznych Intela (w procesorze) ? Tutaj zależy to od tego czy na płycie głównej jest DisplayPort 1.2 . Na przykład w przypadku Macstorma NUC możemy uzyskać obraz 4 K na jednym monitorze. Obrazu 5 K nie uzyskamy.
Należy też pamiętać o tym iż minimalnym (i wystarczającym) parametrem obrazu do komfortowej pracy jest 60 klatek na sekundę. Standardy HDMI 1.3/1.4 czy DisplayPort 1.0 dają nam tylko 24/30 klatek w 4 K .
Oczywiście teoretyczna możliwość podłączenia np czterech monitorów 4K da nam cztery obrazy statyczne bardzo dobrej jakości ale wydajność operacji 3 D jest cztery razy mniejsza licząc na każdy monitor . Tak więc raczej sobie komfortowo nie pogramy )
Czy na tym sprzęcie działa TimeMachine ?
Można korzystać z Time Machine podobnie jak z każdego programu który został napisany dla systemu MAC OS działa to tak samo jak na oryginalnym Macu. Jednak w przypadku awarii dysku systemowego gdy nie mamy możliwości uruchomienia MacOS odzyskanie systemu jest problematyczne. Time machine nie skopiuje nam ukrytej partycji UEFI gdzie znajdują się podstawowe ustawienia do uruchomienia Mac OS…
Dlatego też do każdego komputera dodajemy w pełni sprawny alternatywny system na pendrive. Jest to “lustrzana kopia” systemu . Możemy wystartować MacOS , skopiować system na inny dysk za pomocą specjalnego programu lub…po prostu pracować na nim (jednak jest zbyt wolny jak to pendrive) . Co więcej działa zawsze i w każdych warunkach. Niezależnie od tego czy dysk systemowy jest sprawny czy nie i czy mamy dostęp do sieci. Bez tracenia czasu na czasochłonną instalacje systemu od zera.
Jednym słowem system na dysku SSD/M.2 można sobie “psuć” do woli i odzyskiwać nieograniczoną ilość razy. Można też samemu zrobić sobie kopie dysku po zainstalowaniu ulubionych programów. Sam odzysk nie wymaga wizyty w serwisie , na podstawie dołanczanej do komputera obszernej instrukcji klient jest w stanie zrobić to sam. Tak więc Time Machine jak najbardziej polecamy na codzień ale tylko kopia systemu na USB daje gwarancje 100% odzysku systemu w każdej sytuacji.
Czy Thunderbolt 3.0 w Macstormie działa ze wszystkimi urządzeniami Thunderbolt 1.0/2.0 ?
Porty Thunderbolt 3.0 działają prawidłowo ze wszystkimi urządzeniami kompatybilnymi z tym standardem a także są wstecznie kompatybilne z Thunderbolt 1.0/2.0. Sprawdzane były macierze dyskowe, karty video, karty ethernet , FireWire 800 i inne,
Jedyną różnicą jest brak funkcji “hot-plug” wszystkie urządzenia musza być podpięte do komputera przed startem systemu . Należy zwrócić uwagę iż Thunderbolt 3 posiada gniazdo typu USB-C inne niż TH w wersji 1.0/2.0. Aby podłączyć urządzenia starszego standardu Thunderbolt 2.0 należy zaopatrzyć się w specjalny adapter. Ten poniżej był testowany z dobrym rezultatem.
Adapter nie obsługuje monitorów z interfejsem DisplayPort. Do tego celu można dostać na rynku adaptery innych firm (np HAMA) typu TH3/USB-C na DisplayPort czy HDMI.
Jak się z wami skontaktować ?
Oczywiście standardowo przez “fona” albo na maila ) Ale w dzisiejszych czasach najbardziej praktyczny sposób to kontakt on-line. W tym celu uruchomiliśmy bezpośrednio na stronie www chat dla klientów. Nic bardziej prostszego (nie potrzebujesz żadnego dodatkowego oprogramowania ) po prostu klikasz w “dymka” piszesz i dostajesz odpowiedź . Zwykle od razu i możemy prowadzić konwersacje. Super sprawa zwłaszcza w kwestii serwisu. Jeżeli masz zainstalowany komunikator Telegram czy GG to również znajdziesz odpowiednie odnośniki na stronie.
Odradzamy raczej pisanie za pośrednictwem Allegro zwłaszcza jeżeli chodzi o ceny czy rabaty. Techniczne sprawy oki. Ale jeśli piszemy co i za ile (i dlaczego taniej) to ten portal zagląda do korespondencji . A nie lubimy jak ktoś zagląda do naszej korespondencji – wystarczy że już cenzurują nasze oferty pod kątem “poprawności z polityką Appla”.
Czy w państwa ofercie jest możliwość zamówienia MacStorma z FireWire 800 ?
Dodatkowy kontroler FireWire 800 jest dostępny na życzenie jako opcja we wszystkich wersjach MacStorma w cenie 120 zł .
Gdzie moge dowiedzieć się jak sprawuje się MacStorm ?
Na pewno nie w salonach Appla – jest to temat tabu i tam nie uzyskasz żadnych informacji albo będą one celowo negatywne. W przypadku produktów takich jak MacStorm gdzie cena jest ponad dwa razy niższa w stosunku do oryginału żadna firma nie pozwoli sobie na konstruktywną dyskusje czy porównanie. Nie zamieszczamy też opinii zadowolonych posiadaczy MacStorma ( dotychczas 100%) , ponieważ klient nie ma sposobu weryfikacji takich tekstów ; jest to tani chwyt marketingowy a nie poważne podejście do tematu.
Wychodzimy z założenia że dobry produkt obroni się sam. Natomiast zawsze na stronie są aktualne testy sprzętu a także fotki realnych komputerów które pracują już u naszych klientów. JAk to wygląda w praktyce można zobaczyć na naszych filmikach na kanale YouTube.
Słyszałem że Hackintoshe nie pracują stabilnie i są z nimi problemy...
Możemy tylko ręczyć za nasz produkt MacStorm że pracuje bardzo stabilnie ) Jest to sprzęt profesjonalny który sprawdził się w realnej pracy u wielu użytkowników. Ma on ważną zalete – każda jego wersja budowana jest na tych samych sprawdzonych podzespołach , które gwarantują powtarzalność produktu . W związku z tym jeśli xxx użytkowników jest zadowolonych to każdy następny też będzie.
Niestety świat “hackintosha” to setki rozmaitych konfiguracji z których każda działa lepiej lub gorzej albo wcale. Dodatkowo użytkownicy amatorzy godzą się na różne kompromisy typu brak dźwięku, USB 3 , małą wydajność itp, itd… W związku z tym nie można powiedzieć jaki procent “Hackintoshy” jest w pełni sprawnym “Mac’iem” a ile jest tylko jego marną podróbką.
Natomiast kupując MacStorma możesz mieć pewność że kupujesz komputer który niczym nie ustępuje oryginalnemu Macowi a w niektórych punktach jest nawet lepszy. Jakby tak nie było to sprzedaż MacStorma nie miałaby sensu i w ofercie byłyby same PeCety .
Chciałbym zamienić karte graficzną oraz dysk SSD na większy czy jest to możliwe?
Owszem jest możliwa sprzedaż MacStorma z inną karta graficzną (z seriii radeon RX) , wymiana dysku na większy np 1TB SSD/NVME czy też z szybszym procesorem. Jeśli masz jakiekolwiek inne propozycje to pisz , ocenimy czy dany upgrade jest możliwy.
Chce zainstalować dodatkowo Windows 10 czy Macstorm obsługuje BootCamp ?
BootCamp w Macstormie nie jest do niczego potrzebny. Jest on używany na oryginalnych komputerach Mac które nie mają typowego dla komputerów PC Biosu w związku z tym potrzebują dodatkowego oprogramowania. W Macstormie Windows instalujemy dokładnie tak samo jak na zwykłym komputerze standardu PC. Potrzebny jest do tego jedynie dodatkowy dysk na system Windows; instalacja na tym samym dysku co MACOS jest również możliwa ale trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać. W zestawie dołanczamy wszystkie sterowniki potrzebne do instalacji Windowsa 10 czy 11 . Możliwe jest również zamówienie komputera z zainstalowanym już systemem Windows.
Potrzebuje cichej maszyny do pracy w studiu muzycznym.
Robimy wszystko co możliwe aby praca na naszych maszynach była jak najbardziej efektywna a jednocześnie cicha.Dlatego stosujemy wydajne i jednocześnie ciche chłodzenie cieczą , najlepsze pod tym względem zasilacze firmy BeQuiet, wolnoobrotowe wentylatory a czasem maty wyciszające. Również chłodzenie półpasywne grafiki ma tutaj znaczenie . Macstorm VIII jest tutaj sprzętem który śmiało można polecić.
Jaka klawiatura i mysz do Macstorma ?
W ofercie nie ma klawiatur ani myszy z prostego powodu; wybór jest tak olbrzymi że nie ma sensu narzucać coś klientowi. A pasuje dokładnie wszystko ze świata PC co jest na USB ewentualnie BT. Polecamy Logitecha który ma produkty najwyższej jakości a szczególnie myszy i klawiatury bezprzewodowe. Spotyka się też na rynku klawiatury “macowe” gdzie są charakterystyczne dla systemu klawisze , ale w praktyce raczej nie ma to większego znaczenia.