macstormkontrapr

Upłynelo trochę czasu od premiery nowego Maca Pro. Dzisiaj można już z powodzeniem ocenić tą kontrukcję w stosunku do MacStorma II. Na pierwszy ogień bierzemy podstawową  wersję MacStorma  wyposażoną w najnowszy procesor 4 rdzeniowy   i7-4790K  4.0 GHz z serii Devils’Canyon czyli “odświerzony” Haswell. Jeśli chodzi o iMaca to jest to połączenie laptopa  z dużym monitorem więc wszelkie analogie są po prostu bez sensu. Takich porównań już nie będzie.Tak więc parę słów wyjaśnienia do powyższego porównania. Pierwsza rzecz którą daje się zauważyć to wydajność procesora w MacStorm II większa o 30% od czterordzeniowego Maca Pro a
niewiele niższa od sześciordzeniowego !
Oczywiście wynika ona tez z ponadprzeciętnych możliwości pracy procesorów serii Devil’Canyon w trybie Turbo OC. System chłodzenia doskonale sobie radzi z wyższą częstotliwoscią zegara. Oryginalny MacPro nie jest w stanie pracować powyżej standardowych częstotliwości procesora – sam Xeon nie umożliwia pracy w trybie Turbo OC a mała obudowa i przeciętne chłodzenie nie są w stanie schłodzić przetaktowanego procesora.

Drugi mocny punkt MacStorma II  to karta graficzna NVidia GTX 660 OC . W czasie testów zarówno program Cinebench  R15 jak i Unigine Heaven wykazywały spora przewagę tej karty nad dwoma procesora Fire Pro  D300. W przypadku Cinebench R15 wynik NVidii był około 40% lepszy . Fire Pro wykazuje lepszą wydajność tylko w testerze LuxMark 2.1  gdzie jak wiadomo karty AMD sa lepiej zoptymalizowane do pracy w środowisku Open CL.
Zdecydowana większość programów do grafiki/wideo  jest jednak zoptymalizowana pod karty NVidia GTX i zawsze uzyskamy tutaj lepsze rezultaty. Trzeba wiedzieć iż karty FirePro w Mac Pro są to “laptopowe” odpowiedniki bardziej wydajnych desktopowych kart AMD .Stąd takie przeciętne wyniki.

macstorm2test

Cinebench R15 MacStorm2 NVidia GTX 660 OC

                macpro4cores

Cinebench R15 Mac Pro 2 X FirePro D300

Idąc dalej pamięci masowe. Dysk systemowy MacStorma to bardzo wydajny SSD Samsung 120GB – osiągi mniejsze niż w dysku Maca Pro podpiętym bezpośrednio do magistrali PCIE ale co ważne  przeciętny użytkownik nie odczuje żadnej różnicy w pracy. Zresztą pojemność  dysku Maca Pro 250 GB (wystarczająca na system i programy) jest zdecydowanie za mała aby pomieścić jakieś duże pliki graficzne czy wideo. A tylko wtedy dysk na magistrali PCIE mógłby w jakiś sposób przyspieszyć pracę. Problem rozwiązuje się kupując dodatkowo przenośne dyski na USB  lub koszmarnie drogie na Thunderbolt.
W MacStorm II użytkownik dostaje w standardzie szybki dysk HDD Seagate Barracuda o zawrotnej pojemności 3 TB. Jakby tego było mało to do dyspozycji jest kilka slotów SATA 6Gb/s gdzie można podłączyć dowolne tanie dyski HDD. Podobnie jest z napędem DVDR ewentualnie BluRay; w MacStorm II napęd jest w standardzie w Mac Pro to dodatkowy wydatek na zewnętrzny napęd na USB.

Dochodzimy tutaj do “pięty achillesowej” nowego Mac Pro – jest to konstrukcja zamknięta , w carnej skrzynce nie zmieścimy niczego oprócz dodatkowej pamięci. Jeśli mówimy już o pamięciach to warto wspomnieć że MacStorm II posiada na wyposażeniu 16 GB pamięci a MacPro tylko 12 GB. Trzeba te ż wiedzieć iż pamięci DDR3 są tańsze niż pamięci DDR3 z korekcją ECC , które de facto są jakąś tam historyczną ciekawostką ale w praktyce nie ma to znaczenia.
Z drobnostek to dochodzi klawiatura i mysz bezprzewodowa jako standardowe wyposażenie MacStroma – pudełko z Mac Pro nie przewiduje takiej opcji.
Warto też wspomnieć o gwarancji. W przypadku MacPro jest to tylko rok czasu plus opcja przedłużenia gwarancji (apple care) do trzech lat za jedyne 800 zł.  MacStorm II posiada standardowo dwa lata gwarancji.

Różnica w cenie to 7590 zł na korzyść MacStorma. Tyle zostaje w kieszeni plus dodatkowe korzyści bo mamy szybszy i lepiej wyposażony sprzęt. Pytanie czy warto kupić MacStorma jest czysto retoryczne . Jeśli nie to chętnie poznam argument przeciw bo żaden nie przychodzi mi do głowy.

19.07.2014  Kraków

 

stat4u