t

F.A.Q czyli najcześciej zadawane pytania odnośnie MacStorma.

1. Czy MacStorm to oryginalny MAC ?

MacStorm nie jest oryginalnym MACiem w tym sensie iż nie jest produkowany przez firme Apple, nie ma obudowy „makowej” ani też loga tej firmy . Jest natomiast w 100% kompatybilny z platformą  MAC i wykorzystuje te same technologie co oryginalny MAC   w połączeniu  z systemem operacyjnym MAC OS X 10.8/10.9/10.10 .
Można powiedzieć iż MacStorm to MAC po pewnym „tuningu” który miał na celu ulepszenie jegoparametrów, zwiększenie wydajności ,  a także w stosunku do iMaca przystosowanie go do pracy ciągłej 24 h na dobe z maksymalnym obciążeniem. Zalożenia te jak pokazują testy zostały w 100%  spełnione.

2. Czy na tym sprzęcie rozwiązanie TimeMachine chodzi również , załóżmy pełny Restore z zasobu sieciowego podczas pełnego odtwarzania np: na nowy dysk po uszkodzeniu lub wymienia poprzedniego, działa to bez problemów. Jak wygląda wasze wsparcie w przypadku ewentualnych problemów.

Można korzystać z Time Machine podobnie jak z każdego programu który został napisany dla systemu MAC OS X 10.8/10.9/10.10, aczkolwiek polecamy swoje bardziej pewne i radykalne rozwiązanie tego problemu.
Nawet po całkowitym sformatowaniu dysku systemowego  SSD możliwy jest odzysk całego systemu plus oprogramowania  w ciągu 10 minut !  Odzysk systemu jest robiony specjalnym programem uruchamianym  z USB pendrive który działa niezależnie od MAC OS X . I jest to dokładna kopia dysku bit po bicie a nie jak w Time Machine kopia plików , więc odzysk jest 100% i co więcej dostępny w postaci  pamięci Pendrive a nie w „chmurze” do której nie zawsze możemy mieć dostęp gdy np nie mamy  połączenia z netem.

Biorąc pod uwage iż dysk systemowy jest dyskiem SSD  nowej generacji w zasadzie nie jest możliwe jego uszkodzenie fizyczne jak w przypadku standardowych dysków. Odzysk systemu na inny dysk jest również możliwy .
Jednym słowem system na dysku SSD można sobie „psuć” do woli i odzyskiwać nieograniczoną ilość razy. Można też samemu zrobić sobie  kopie dysku po zainstalowaniu ulubionych programów.
Sam odzysk nie wymaga wizyty w serwisie , na podstawie dołanczanej do komputera  obszernej instrukcji klient jest w stanie zrobić to sam.

3. Jak wygląda sytuacja update systemu ? Załóżmy, że wychodzi nowa łatka czy wersja systemu OSX, można wykonać update bez żadnych kombinacji jak na oryginalnym Mac-u czy wymagane są jakieś specjalne czynności ?

Odnośnie updatów systemu np z 10.10.2 na przyszłościowo 10.10.3 czy wyższe  czasem konieczne jest przeinstalowanie sterowników audio lub karty WiFi innej niż   w oryginalnym Macu – zależnie od wersji MacStorma.
System po uaktualnieniu   na pewno się  uruchami bo prawie wszystkie podzespoły są natywne  czyli obsługiwane przez system (np karta graficzna) ale małe poprawki mogą być konieczne.  Aktualnie od wersji 10.8.4 używane przez nas karty NVIdii serii GT lub GTX  posiadają już sterowniki w samym systemie OS X – niczego  nie trzeba doinstalowywać.
Może też być tak że nowa wersja systemu uaktualni się bez konieczności poprawek . Nie ma też ciągłej  potrzeby uaktualniania systemu jeśli wszystko pracuje poprawnie. W przypadku problemów jest też możliwość doinstalowania sterowników „zdalnie” – przez 6  miesięcy jako opcja darmowa po 6 miesiącach za niewielką opłatą.
Dołanczamy również wszelkie informacje jak zrobić to samemu bez konieczności wizyty w serwisie.

4. Co w przypadku kiedy zmieniam kartę graficzną jak odbywa się instalacja ? wysyłam sprzęt do was, wspieracie instalację ?

Wszystkie karty NVidia GT/GTX używane w naszych konfiguracjach podstawowych posiadają sterowniki natywne w systemie Mac OS X. To znaczy iż będą one działały na każdej wersji systemu bez konieczności dodatkowej aktualizacji.  Oprócz tego zawsze instalujemy dodatkowe sterowniki firmy NVidia które obsługują te karty GT/GTX które nie są wspierane natywnie przez system MAC OS X.  Tak więc na naszym Macstormie można samodzielnie zainstalować każdą kartę firmy NVidia GT/GTX.

5. Jaki jest poziomie hałasu w dB tej stacji (MacStorm Infinity) w spoczynku bez obciążenia oraz przy pełnym 100% obciążeniu CPU i GPU po wygrzaniu.

Poziom chałasu zwykle nie przekracza 18 – 25 decybeli – w obudowie są nietypowe olbrzymie  wolnoobrotowe wentylatory 18 cm na procesorze bardzo wydajny cooler Macho 120  plus wolnoobrotowy wentylator , najwięcej „chałasu”  robi karta graficzna ale jest jedną z najcichszych na rynku. Wszystko  ustawione w trybie silent i testowane z max obciążeniem CPU .

6 . Czy system MacOs można zainstalować samemu na MacStormie ?

Instalacja od zera systemu MAC OS nie jest taka prosta i nie polecamy aczkolwiek  jakby sie ktoś uparł to może by i zainstalował. Tylko pytanie po co w końcu nie po to się płaci za sprzęt żeby samemu instalować system .
Macstorm posiada zainstalowany i skonfigurowany system MAC OS X Yosemite lub Mavericks  . Mało tego posiada kopie partycji systemowej wykonaną specjalnym programem pozwalającą odzyskać cały system plus programy w ciągu kilkunastu minut. Nawet po sformatowaniu dysku system może być zainstalowany od nowa w  w ciągu 10 minut.

7. Czy można korzystać z kolejnych aktualizacji systemu automatycznie?

Aktualizacje systemu można robić automatyczne z netu.  Wiecej na ten temat w pytaniu nr 3.

8. Czy w razie potrzeby rozbudowy lub wymiany podzespołu slużycie pomocą w dobraniu komponentu kompatybilnego z Mac OS ?

Każdy klient który zakupił u nas MacStorma może liczyć na porade w zakresie ewentualnej  rozbudowy tej maszyny, porada jest darmowa i nielimitowana w czasie.

9. Czy prowadzicie serwis pogwarancyjny?

Tak owszem  Sprzęt jest jednak tak skonfigurowany  iż  możliwość awarii jest ograniczona  do minimum. Wychodzimy z założenia iż sprzęt ma pracować a nie „leżakować ” w serwisie a klient ma wiele ciekawszych rzeczy do roboty niż wizyty w serwisie )
Jest też kopia systemu który można odzyskać samemu. Albo  możliwość pomocy „zdalnie”  przez internet poprzez   odpowiedni program  np instalacja sterowników czy coś w tym rodzaju – do 6 miesięcy darmowa potem dostępna za niewielką  odpłatnością.

10. Czy można korzystać z Apple Store w celu zakupu oprogramowania ?

Jak najbardziej można. Ściągnie aplikacje z App Store instalują się jak w oryginalnym MACu.

11. Chciałbym zainstalować starszy system operacyjny Snow Leopard na MacStormie .

W przypadku nowych procesorów serii IVY BRIDGE jakie są instalowane w MacStormie  Apple nie daje wsparcia dla systemu Snow Leopard . Oznacza to iż zarówno oryginalny iMac jak i MacStorm nie są kompatybilne z tym systemem. Zalecany jest upgrade do wersji Mavericks 10.9 lub Yosemite 10.10 .

12. Czy w państwa ofercie jest możliwość zamówienia MacStorma z FireWire 800 i portem thunderbolt?

Dodatkowy kontroler FireWire 800 jest dostępny jako opcja we wszystkich wersjach MacStorma oprócz Macstorma Lenovo  w cenie 150 zł (zwykłe FireWire jest w niektórych zestawach). Jedynym modelem który posiada Thunderbolt 2.0 jest Macstorm Thunderbolt. W Macstorm II można dokonać upgradu do płyty głównej z Thunderbolt 2.0. Inne modele nie mają tej opcji.

MacStorm plus wymiana płyty na wersje Thunderbolt    – dopłata 700 zł

 

Należy też rozważyć czy port Thunderbolt jest w ogóle potrzebny na stacjonarnym komputerze . Urządzeń na Thunderbolt jest stosunkowo  mało a port USB 3.0 jest tylko dwukrotnie wolniejszy. W desktopowym MacStormie macierze dyskowe można z powodzeniem tworzyć na portach SATA 3 . Karty wideo jak Matrox MXO2 działają tak samo na PCIXpress jak i na Thunderbolt . Dyski zewnętrzne na USB 3.0 osiagają swoje maksymalne transfery.

13. Czy działa oryginalna mysz i klawiatura appla na BlueTooth ?

Tak wszystkie urządzenia BlueTooth Appla bedą również działały na MacStormie. Nasz BlueTooth jest  w pełni kompatybilny z systemem Mac OS X .

14. Chciałbym zamienić karte graficzną w MacStormie mini i dysk SSD na większy czy jest to możliwe?

Owszem jest możliwa sprzedaż MacStorma z inną karta graficzną (z seriii NVidia GTX) , wymiana dysku na większy np 256 GB SSD  czy też z szybszym procesorem.Jesli masz jakiekolwiek inne propozycje to pisz , ocenimy czy dany upgrade jest możliwy.

15. Czy MacStorm wykorzysta dwie karty graficzne w programie DaVinci Resolve ?

MacStorm z powodzeniem wykorzystuje dwie karty graficzne w tym programie. Jedną do wyświetlania obrazu a drugą do obliczeń/renderingu . Moga to być dwie dowolne karty na PCIExpress serii NVidia GTX – mocniejsza jest używana do renderingu.

16. Jak wygląda sprawa pracy z wieloma monitorami na MacStormie ?
Zarówno w systemie Mountain Lion jak i Maverick można podłaczyć nawet 3 monitory.  W nowej wersji MacStorma 2 aktywna jest także wbudowana w procesor dodatkowa karta graficzna np. Iris Pro . Tak więc de facto każdy MacStorm 2  (oprócz Infinity i Lenovo) posiada  dwie karty graficzne – jedną wewnętrzną  a druga to NVidia serii GTX. Co ciekawe można podłanczać monitory zarówno do  jednej jak  i do drugiej karty graficznej . Czyli teoretycznie można jednocześnie korzystać nawet z 6 monitorów ! 

 

17. Gdzie moge dowiedzieć się jak sprawuje się MacStorm ?

Dość trudne pytanie. Na pewno nie w salonach Appla – jest to temat tabu i tam  nie uzyskasz żadnych informacji albo będą one celowo negatywne.  W przypadku  produktów  takich jak MacStorm gdzie cena jest ponad dwa razy niższa w stosunku do oryginału żadna firma nie pozwoli sobie na konstruktywną dyskusje czy porównanie. Nie zamieszczamy też opinii  zadowolonych posiadaczy MacStorma  ( dotychczas 100%)  , ponieważ klient nie ma sposobu weryfikacji takich tekstów ; jest to tani chwyt marketingowy a nie poważne podejście do tematu.
Wychodzimy z założenia że dobry produkt obroni się sam.  Natomiast zawsze na stronie są aktualne testy sprzętu a także fotki realnych komputerów które pracują już u naszych klientów.

18. Słyszałem że Hackintoshe nie pracują stabilnie i są z nimi problemy...

Możemy tylko ręczyć za nasz produkt MacStorm  że pracuje bardzo stabilnie ) Jest to sprzęt profesjonalny  który sprawdził się w realnej pracy u wielu użytkowników.  Ma on ważną zalete – każda jego wersja budowana  jest na tych samych sprawdzonych podzespołach , które gwarantują powtarzalność produktu . W związku z tym jeśli xxx użytkowników jest zadowolonych to każdy następny też będzie.

Niestety świat „hackintosha”  (jakieś okropne słowo)  to setki  rozmaitych konfiguracji z których każda działa  lepiej lub gorzej albo wcale. Dodatkowo użytkownicy amatorzy godzą się na różne kompromisy typu brak dźwięku, USB 3 ,  małą wydajność itp, itd… W związku z tym nie można powiedzieć jaki procent „Hackintoshy” jest w pełni sprawnym „Mac’iem” a ile jest tylko jego marną podróbką.  Jedno jest pewne; jeśli zamierzasz  godzić się na takie kompromisy  to daj obie spokój z „Hackintoshem”  i kup oryginalnego Maca albo windowsa ) Bo tracisz wtedy podstawowe  zalety systemu MAC OS X czyli jego stabilność, szybkość, komfort użytkowania.
Z tego też powodu staramy się nie używać określenia „hackintosh” w stosunku do naszego produktu – raz że kojarzy się z amatorskim podejściem do tematu dwa że nie sposób jednoznacznie określić jego wartości. No i jeszcze trzeci powód ; dlaczego mamy odpowiadać za czyjeś amatorskie podróbki ?

Natomiast kupując MacStorma możesz mieć pewność że kupujesz komputer który niczym nie ustępuje oryginalnemu Macowi a w niektórych punktach jest nawet lepszy.  Jakby tak nie było to sprzedaż MacStorma nie miałaby sensu i w ofercie byłyby same PeCety .
Troche długa odpowiedź ale było kilka takich  pytaniach i wymagały wyjaśnienia. W każdym razie do tematu nie będę już powracał bo szkoda czasu.

19. Uważam że MacStorm nie jest dobrze skonfigurowany albo mógłby być lepszy.... Jaka płyta główna jest w macstormie dokładny model , bios itp...

Jeszcze jedno pseudopytanie „od rzeczy” ale odpowiadamy na każde pytania bez wyjątku.  Tak jak opisałem powyżej świat „hackintosha” to setki konfiguracji ale też tysiące „magików” amatorów którzy te konfiguracje robią ) Pytanie zostało zadane przez jednego z nich  w oczywistym celu pognębienia „konkurencji”  .  Wiedział  telepatycznie „na odległość” bo sprzętu nie miał )

Zaczne od tego co mogłoby działać lepiej w MacStormie ? Bo dla mnie logiczne jest że jeśli MacStorm działa dokładnie  jak  oryginalny Mac a nawet jest szybszy  to lepiej być nie może ) Jest też stabilny więc co bardziej stabilny ?  Albo jest stabilny albo nie  więc też bzdura.

Druga sprawa to sposób konfiguracji MacStorma. Nie udzielamy takich informacji , podobnie jak szczegółów dotyczacych niektórych parametrów sprzętu – bardzo istotnych dla poprawnego działania MacStorma ale w ogóle bez znaczenia dla klienta. Z prostych powodów. Dopięcie wszystkiego na ostatni guzik żeby działało jak trzeba kosztowało sporo nieprzespanych nocy.  Zainwestowaliśmy sporo czasu i troche pieniędzy żeby powstał MacStorm. Oferta jest komercyjna . Dlaczego  więc mamy dawać gotową recepturke na sprawnego „Maca” ?

W sieci znajdziecie też „ekspertów” którym udało się postawić jednego czy dwa „Hackintoshe” w ciągu kilku lat i wydaje im się że wiedzą wszystko. Zwykle są to osoby używające komputer do zabawy lub przeglądania internetu. Nie mają pojęcia jak wygląda praca na kompie w studio montażowym wideo czy w pracowni graficznej i czego się od takiego sprzętu wymaga.
Tak więc postawienie komputera kompatybilnego z MAC OS X wymaga sporej wiedzy praktycznej na ten temat i doświadczenia , to nie jest zabawa dla amatorów.

20. Czy Mac jest lepszy od PC i dlaczego czyli fakty i mity ?

Pytanie się pojawia dość często i warto na niego odpowiedzieć. Pomijam już tutaj aspekt czysto ekonomiczny choć jest on brany pod uwage. Skupimy się na konkretach.  Z punktu widzenia kogoś kto prawie 15 llat używa systemu Windows (a także innych) na pewno warto.
Pomijając sam system operacyjny to takie same aplikacje jak na PC działają lepiej na MAC OS X.  Przykładem może być Adobe Premiere CS6 i praca na bardzo skompresowanym materiale wideo AVCHD.
Na dokładnie takim samym sofcie i takim samym komputerze MacStorm każdy zauważy spowolnienie na systemie Windows przy pracy z materiałem AVCHD
– na Mac OS X jest zauważalnie lepiej. Lepsza jest responsywność programu a wszystko „dzieje się ” szybciej . O ile zakup nawet mocniejszej konfiguracji PC niewiele daje to  samo przejście na MAC OS X rozwiązuje ten problem i praca staje się bardziej komfortowa.
Takich przykładów mógłbym podać wiele .  I nie jest to teoretyczne gdybanie tylko opinia kogoś kto zna na wylot oba systemy i ma możliwość porównania . Mysle ze warto to wziąść pod uwage przy rozważaniach Mac czy PC.

21. Czy mogę zainstalować w MacStormie dwie karty graficzne ?

Tak jest to możliwe. MacStorm z wyjątkiem wersji mini z powodzeniem może pracować na dwóch czy nawet trzech kartach graficznych . Niektóre programy to zdecydowana większość nie. W każdym razie obsługa kilku  kart graficznych jest natywnie obsługiwana w MAC OS X .  Aktualnie każdy MacStorm posiada w zasadzie dwie karty graficzne : jedna na PCIExpress a druga wbudowana w procesorze . Obie sa obsługiwane w Mac OS X i mozliwa jest praca wielomonitorowa na obu kartach aż do 6 monitorów.

stat4u